Поради тим, хто постійно відкладає справи на потім
Джозеф Р. Феррарі все своє професійне життя вивчав феномен прокрастинації - постійного відкладання справ на потім. Він є професором психології й автором книги «Усе ще тягнете час? Посібник із завершення незакінчених справ».
Феррари говорить, що час тягнуть всі, але не кожен є прокрастинатором. «Прокрастинатор — це той, хто постійно відкладає справи на потім», — пояснює він. Це близько 20% населення. Його дослідження показало, що ця цифра залишається незмінною в усьому світі. Феррарі рекомендує всім запеклим прокрастинаторам прочитати цю книгу, але їм також варто звернутися до психотерапевта, краще до того, хто займається когнітивно-поведінковою психотерапією. «Звичок можна позбавитися», — пояснює він.
Для інших, хто часом починає баритися, затримувати або відкладати на завтра те, що потрібно зробити сьогодні, у Феррарі є безліч серйозних, підтверджених дослідженнями рад. Хоча він вважає, що важливо зрозуміти причину відкладання справ (страх невдачі, міф, що під тиском працюється краще), він вірить у необхідність їхнього завершення.
Наприклад, заведіть собі перелік справ і часто його оновлюйте. Встановіть пріоритети та в першу чергу виконуйте найбільш термінові справи. Після найбільш термінових розпочинайте найважчі. Якщо їх відкладати, обсяг роботи буде здаватися ще більш страхаючим. І ще ставте собі реалістичні цілі та строки.
Феррарі не вірить, що комп'ютери та мобільні телефони ускладнюють нам роботу. Нам потрібно просто розібратися з відволікаючими технологіями. Перевіряйте електронну пошту раз на годину, радить він. Не йдіть по посиланнях і не відповідайте на лист, якщо тільки це не необхідно терміново. Не відкривайте листа, якщо ви не маєте часу його прочитати. Швидко видаляйте повідомлення, щоб вони не висіли у вас у вхідних.
На роботі подивіться, хто з ваших колег є найбільш продуктивним, і об'єднаєтеся з ними. «Працюйте групами, — радить він. — Оточіть себе тими, хто робить справи вчасно». Спробуйте наслідувати приклад того, хто багато встигає. Феррарі зазначає, що лестощі люблять всі.
Не кидайте завдання. Якщо після зустрічі ви знаходите масу прохань у себе в ящику, спочатку виконайте ті, що висіли на вас раніше.
Феррарі говорить, що на роботі варто обережно вибирати собі проекти. Багато людей вважають себе зобов'язаними брати участь у всіх великих проектах в офісі, але якщо ви залишитеся зосередженим і ефективно будете задовольняти потреби декількох вибраних клієнтів, це справить на начальника більше враження.
Феррарі - прихильник пунктуальності. Коли я подзвонив йому о 14:32, щоб взяти інтерв'ю, призначене на 14:30, у його голосі чулося роздратування. «Як ви?» - почав я. «Сиджу та чекаю на ваш дзвінок», - випалив він. Я швидко зрозумів, що, на його думку, терпимість до запізнень заохочує прокрастинаторів. «У мене в коледжі був професор, який закривав двері аудиторії через 2 хвилини після початку заняття. Студенти зрозуміли, що їм потрібно приходити вчасно».
«У моєї бабусі-італійки, - говорить він. - була приказка: «Деякі люди не встануть з ліжка, поки зад не намокне». Нехай прокрастинатори досягнуть дна. Нехай відчують провал. Лише тоді вони переглянуть свою поведінку».
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25200 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...