Дрес-код в радість!
Багато компаній вимагають від своїх співробітників обов'язкове дотримання дрес-коду. Комусь це подобається, а хтось вважає, що це тільки сковує і не дозволяє самовиражатися. Однак, діловий вигляд може бути зовсім не нудним, а підходити до вибору одягу можна і творчо.
Отже, що ж таке офісний стиль одягу?
Дрес-код (англ. dress code - кодекс одягу) - форма одягу, необхідна при відвідуванні певних заходів, організацій, закладів.
У банках, міжнародних, консалтингових та юридичних компаніях дотримання корпоративного стилю є обов'язковим. Подібні заходи були прийняті для того, щоб зовнішній вигляд співробітників супроводжував успішному прийняття важливих рішень. Навіть в теплу пору року такий одяг як: босоніжки, в'єтнамки, шорти, топіки, декольтовані футболки та сукні з відкритою спиною категорично заборонені.
Дрес-код компанії - це один з найважливіших елементів корпоративної культури. Адже зустрічають людей по одягу, а проводжають по розуму. Але ні один клієнт не зможе серйозно сприймати вас, якщо ви зустрічаєте його в холі компанії в рваних джинсах, потертих кедах і витягнутій майці. Вимоги до зовнішнього вигляду повинні обумовлюватися під час співбесіди і прописуватися в трудовому договорі, який ви укладаєте з вашим роботодавцем. Багато компаній часто навіть штрафують своїх співробітників за недотримання норм і правил, встановлених фірмою.
Крім цього не рекомендується носити кілька днів поспіль один і той же одяг. У вас має бути кілька пар штанів або спідниць, три-чотири піджака, п'ять-шість сорочок, і всі вони повинні підходити за фасоном, кольором і кроєм. Взуття має бути чистим, акуратним, вичищеним, на невисокому каблуці і з підбитими набійками.
До якого одягу варто придивитися чоловікам?
Костюм краще всього вибирати таких кольорів: чорний, темно-синій, сірий, світло сірий, бежевий, греж. Він може бути однотонним або ж у клітку, дуже цікаво і стильно виглядають костюми в дрібну смужку. Бажано, щоб піджак та брюки були одного кольору, інакше вас можуть сприйняти несерйозно. Оригінально, і в той же час, суворо виглядають костюми-трійки.
Штани повинні бути прямі, кишені не повинні відкопилюватися. Обов'язково до штанів повинен йти пояс або ж підтяжки.
Вибирайте сорочки світлих тонів. Не експериментуйте з яскравими малюнками та візерунками. Краватка бажано теж вибивати не надто яскравих кольорів. Краватка повинен відповідати тканини піджака. Одягайте високі шкарпетки і не забувайте про те, що вони повинні відповідати кольору штанів.
Про що повинні пам'ятати жінки?
Дрес-код для жінок більш демократичний, однак, їм теж не рекомендується вибирати дуже яскраві і викликають кольору, носити короткі спідниці і великий каблук. Не варто забувати, що будь-яке взуття повинна одягатися на колготки, панчохи або капронові шкарпетки. Плаття не повинні бути занадто облягають, а сорочки через чур прозорими. Нижню білизну потрібно ховати - це зовсім не те, що повинні бачити ваші партнери та колеги. Підходьте до вибору ділового костюма творчо, не бійтеся проявляти фантазію і експериментувати. Адже навіть самий строгий костюм може виглядати дуже ефектно, якщо його правильно вибрати і одягнути в потрібне місце.
Автор: Ольга Зайцева
Джерело career.uа
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25200 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...