25 порад для покращення концентрації і працездатності
Пропонуємо вам 25 практичних порад щодо покращення концентрації і працездатності, які викладені тут в компактній формі. Що вони будуть для вас означати, і те, як ви їх будете використовувати, - вирішувати вам.
1. Почніть з спостереження за собою
Слабка здатність концентруватися може виражатися по-різному. Один не може уважно слухати, що йому говорять; інший швидко втрачає основну нитку при розумовій роботі; третій постійно заважає шум, що панує навколо нього. Для початку проаналізуйте себе. Встановіть, коли ви не можете зосередитися. Які канали сприйняття, перш за все, зачіпаються при цьому? Як ви можете пояснити це? Чим частіше ви спостерігаєте за собою, тим точніше ви підберете методи і вправи для покращення вашої здатності концентруватися.
2. Беріться тільки за одну справу
Багато людей вважають за краще займатися одночасно декількома справами. Так, притиснувши плечем до вуха телефонну трубку, розмовляють з клієнтом, при цьому набираючи на комп'ютері текст ділового листа і слухаючи поради сидячого поряд колеги. А що відбувається з мозком? Щонайменше, одна із справ при такому підході неможливо якісно довести до кінця, мозок не встигає сприймати одночасно таку кількість інформації та обробляти її. Нам вдасться підвищити якість своєї уваги, якщо ми будемо займатися тільки однією справою. Адже концентрація - це утримування уваги на одному об'єкті, а не розпорошення на декілька. Повноцінно сконцентруватися можна лише тоді, коли займаєшся однією справою.
3. Виконуйте свій біоритму
У який час доби ви відчуваєте себе в найвищій мірі активними, а коли у вас з'являються пасивність і занепад сил? Протягом дня ми можемо відчувати чергування підйому і занепаду сил. Тому беріться за справи, які потребують найбільшої концентрації, тоді, коли ви найбільш працездатні і активні.
4. Створіть «скляний ковпак»
Шум і різні подразники, що оточують нас, заважають концентруватися. Працювати під «скляним ковпаком» - означає, відгородитися від усіх джерел шуму і подразників. Але в нашому сучасному світі дуже важко знайти таке місце, де б абсолютно нічого не заважало зосереджено працювати. Все ж спробуйте знайти на кілька годин більш-менш спокійне місце, щоб попрацювати.
5. Зберіться з думками
Для концентрації необхідний не тільки зовнішній спокій, але і внутрішній. Перед тим як приступити безпосередньо до роботи, розслабтеся й зберіться з думками. Відкиньте всі думки, що стосуються інших ваших обов'язків, і поступово подумки «підберіть» до того, чим вам доведеться займатися. Потім подумайте над тим, як вам краще всього домогтися поставлених цілей і виконати поставлені вимоги. Потім спокійно приступайте до виконання роботи.
6. Плануйте!
Концентрація має на увазі під собою зосередження уваги тільки на одному об'єкті, процесі або діяльності. У цьому вам допоможе складання плану, де буде упорядковано всі безліч завдань і обов'язків, які необхідно виконати. Це може бути план на день, тиждень або на цілий місяць. Чим, коли і після чого я буду займатися? Лише виконавши одне завдання і відзначивши його виконання ви можете переходити до наступного. Вносьте також час, коли ви хотіли б виконати ту чи іншу роботу.
7. Загострити свої органи чуття
П'ять органів почуттів пов'язують нас з зовнішнім світом. Але під час роботи цей нескінченний потік інформації, що сприймається органами почуттів, слід фільтрувати. Якщо ми читаємо складний текст, то в даний момент для нас головним є зір. Цілеспрямоване управління органами почуттів сприяє концентрації, тому цю здатність слід регулярно тренувати.
8. Тренуйте свою пам'ять
Чим краще розвинена наша пам'ять, тим краще ми оперуємо інформацією, а значить, можемо краще концентруватися за роботою. З добре розвинутою пам'яттю вам не потрібно буде витрачати час і зусилля на пошук інформації. У вас в голові буде міститися маса інформації, яку ви зможете використовувати при необхідності. Кожен крок на шляху покращення пам'яті - це також крок у розвитку здатності концентруватися. Тренуйте свою пам'ять!
9. Мотивуйте себе
Якщо завдання цікаво, то ми справляємося з них з легкістю. По-іншому ситуація з завданнями, які нам не подобаються, в яких ми не бачимо сенсу. Щоб змусити себе виконувати подібні справи, нам потрібен стимул. Власне кажучи, побачити позитивне в справі, яке не хочеться, але доводиться виконувати, і означає мотивацію. Намагайтеся знайти користь і вигоду для себе в будь-якій справі.
10. Беріться за справу негайно
Апетит приходить під час їжі. Інтерес до якого-небудь справи найчастіше з'являється тільки тоді, коли вже починаєш займатися цією справою. Для того щоб мотивувати себе і підтримувати концентрацію, необхідно змінити підхід до справи. Найважче зробити перший крок, а інтерес з'явиться пізніше. Тому приступайте до виконання нецікавого для вас справи як можна швидше, не відкладаючи.
11. Ускладнюйте завдання
Відсутність інтересу знижує здатність до концентрації. Але яким чином можна отримати інтерес до справи, яку нам здається нудним і не цікавим? Спробуйте наступний метод: спробуйте знайти особливі задачі для себе при виконанні будь-якого завдання, які надали б вам мотивацію і інтерес. Якщо, наприклад, ви виконуєте з дня на день одне й те саме завдання, то спробуйте сьогодні витратити на його виконання на 20% менше часу, ніж зазвичай.
12. Не повинно бути ніякого тиску з боку
Часто концентруватися нам заважають зовнішні фактори: настирлива трель телефону; квапить начальник, чи колега перериває вас, щоб порадитися. Як правило, ми не в силах чинити опір цим перешкод, і страждає наша концентрація. Але насправді у нас є альтернативні варіанти. Ніхто нас не змушує знімати трубку телефону. З шефом або колегами ми можемо переговорити пізніше, в заздалегідь обговорене час. Зрештою, багато що залежить від вас, чи будете ви реагувати на перешкоди чи ні.
13. Уникайте перевтоми
За скільки завдань ви беретеся в день, і скільки з них ви виконуєте? Чим більше завдань на нас звалюється, тим більше шансів отримання стресу. Величезна кількість навантаження перешкоджає вільному ходу нашої енергії і послаблює силу концентрації. Уважно плануйте свій робочий день, вносьте в нього тільки те, що ви точно виконаєте.
14. Зробіть своє робоче місце зручним і практичним
Коли нам зручно за робочим столом, тоді підвищується наша працездатність і зокрема - концентрація. Обстановка робочого місця грає при цьому вирішальну роль. Чим більше воно відповідає вимогам нашого організму, тим краще ми працюємо і менше втомлюємося, а значить, довше можемо концентруватися. Зверніть увагу на правильну висоту стільця, на свою позу за столом, освітлення і на відстань між екраном монітора і вашими очима. Правильне освітлення, зручний стілець і сприятлива температура приміщення сприяють концентрації.
15. Розслабляйтеся душею і тілом
Якщо ми нервуємо, напружені, то ми не можемо сконцентровано працювати. Якщо ж ми, навпаки, спокійні, врівноважені і розслаблені, то в цьому випадку ми можемо підключити всі свої енергетичні резерви і повноцінно працювати. Вправи по розслабленню допомагають справитися з нервозністю, внутрішньою напругою і стресом, посилюючи при цьому концентрацію. Існує цілий ряд самих різних методик розслаблення - від дихальної гімнастики і медитації до аутогенного тренінгу. Вирішуйте самі, яка методика вам більше підходить.
16. Визначайте найбільш важкі завдання
Наші енергетичні резерви не безмежні, тому ми втомлюємося. Щоб раціонально використовувати свою здатність концентруватися, слід в плані на робочий день відразу ж визначати пріоритети і завдання найвищої складності. Які завдання найважливіші? Які завдання вимагають підвищеної концентрації? Які завдання можна віднести до повсякденного рутині? Концентруйтеся на завданнях з найвищим пріоритетом.
17. Висипайтеся
Одним людям потрібно багато спати, іншим - менше. Але будь-яка людина, який недостатньо спав, відчує зниження працездатності і концентрації. Якщо ж ви регулярно висипаєтеся, то тоді ви підсилюєте свою здатність до концентрації.
18. Визначте свої сильні сторони
Чи даєте ви собі дійсно працювати концентровано? Або ви говорите собі кожен раз, що ви не здатні уважно працювати? Ви постійно схиляєтеся до того, що починаєте сумніватися в собі і орієнтуватися на негативний результат? Але негативний настрій і сумніви в собі можна подолати лише за допомогою віри у свої сили і здібності. Почніть з того, що змусьте говорити свій внутрішній голос по-новому. Замість того щоб говорити собі: «У мене нічого не вийде!», Повторюйте інші слова: «Я все можу, і у мене все вийде!». Той, хто вірить в себе, той володіє чудовою концентрацією.
19. Тримайте у порядку своє робоче місце
Для багатьох людей порядок на робочому столі або в майстерні розуміється як саме собою зрозуміле. Якщо ви не ставитеся до такого роду людей, то тоді вам слід навчитися підтримувати в порядку своє робоче місце. Порядок на столі впливає на концентрацію - наприклад, якщо на вашому столі будуть лежати лише ті папери й роздруківки, які необхідні вам в даний момент, вам не потрібно буде витрачати час і енергію на пошук потрібного документа, якщо на столі панує паперовий хаос.
20. Не забувайте робити паузи
Неможливо працювати концентровано довгий час. Хто працює без перерв і пауз, той працює не ефективно. Давайте можливість своєму мозку відпочивати. Через певні проміжки часу робіть паузи інтервалом 5-15 хвилин, щоб дати організму відпочинок. Пройдіться трохи, поговоріть з колегами (але не про поточну роботу!), Прийміть душ (якщо ви перебуваєте вдома). Не забувайте під час цих пауз відкривати вікно і провітрювати приміщення, в якому працюєте.
21. Підтримуйте хорошу фізичну форму
Деякі професії не вимагають від людини великої фізичної активності. Ми занадто багато сидимо і паралізуємо при цьому свій дух. Млявість нашого організму гальмує потік енергії до нашого мозку, і ми тому швидше втомлюємося і втрачаємо концентрацію уваги. Статут сидіти за письмовим столом, встаньте, зробіть декілька фізичних вправ або пройдіться по будівлі. Підтримуйте себе в хорошій фізичній формі, приділяйте час для спорту, займайтеся йогою, аеробікою, плаванням - взагалі, тим видом спорту, який вам до душі.
22. Визначте свої цілі
У кого немає мети, той нічого не доб'ється. Той, хто виконує якесь завдання, не орієнтуючись на мету, той розтрачує даремно свою енергію і розсіює увагу. Для кожної діяльності слід визначати цілі. Встановлюйте мету перед тим, як приступити до виконання завдання, а також час, за який ви збираєтеся досягти цієї мети. Це може бути мета, яку можна досягти за короткий відрізок часу («До обіду я напишу квартальний звіт»), а можуть бути цілі, на досягнення яких знадобиться більше часу («В цьому році я куплю собі квартиру»).
23. Управляйте своїми думками
Наші думки вільні, часом вони течуть незалежно від нашої волі. Однак ви можете впливати на хід думок і на їх напрям. Це стосується того, як ви налаштовуєтеся на щось позитивне, а також, коли перешкоджаєте відхиленню ходу ваших думок від теми. Тому, коли ваші думки починають «відійти убік», ви повинні сказати собі «Стоп!» І повернути свої думки до завдання, яке ви виконуєте.
24. Відкладіть в сторону проблеми
Коли наша голова зайнята всякими насущними проблемами, то ми не можемо повноцінно сконцентруватися. Щоб концентруватися, ми повинні або вирішити ці проблеми, або змінити наше уявлення про них. При цьому добре допомагає метод візуалізації. Уявіть собі, наприклад, ваші проблеми у вигляді високої гори, а потім подумки зменшіть цю гору до розмірів пагорба. Візьміть будь-яку турбує вас проблему, представте її собі образно, а потім зменшите і символічно киньте її через плече. Таким чином ви внутрішньо звільняєтесь від гнітючих вас проблем.
25. Все у ваших руках
Само собою зрозуміло, завжди є причини, через які ви не могли сконцентруватися. Минулої ночі ви погано спали, було дуже жарко, постійно дзвонив телефон ... Частково ви маєте рацію, посилаючись на ці фактори. Але все ж поставтеся до концентрації з повною серйозністю. Будьте наполегливі, терплячі і послідовні в досягненні своєї мети. Все у ваших руках, і тільки від ваших дій залежить, чи вийдуть події з-під вашого контролю, або ж ви будете цілеспрямовано виконувати поставлені перед собою завдання.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25200 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...