Сім навичок керівника майбутнього
Лідери, які очолять компанії через кілька років, формуються сьогодні, в кризові часи. Які якості важливо посилювати в своєму управлінському стилі?
У будь-який час будувати бізнес складно, а в кризовий – трохи складніше. Тут спеціально використано слово «трохи», тому що для одних компаній криза – це складнощі, а для інших– можливість для зростання і процвітання. Але давайте дотримуватися традиційної думки,що під час кризи важко. Якими ж навичками керівнику необхідно володіти для того, щоб вести свою компанію в майбутнє?
1. Фокус на результаті. Успішні люди завжди працюють дуже багато. Але працювати багато і досягати поставлених цілей – не одне й те ж саме. Можна роками грати на музичному інструменті і не бути геніальним музикантом. Або з раннього дитинства займатися спортом, але так і не досягти видатних результатів. Один студент паралельно з навчанням в університеті працював у лабораторії, і один з керівників запитав його: «Навіщо ти працюєш? Чого ти хочеш досягти?» І отримав відповідь: «Не знаю, мені просто подобається цим займатися». Ця фраза студента, який навчався, напевно, не критична відповідь. Але така відповідь співробітника, а тим більше керівника компанії, неприпустима. Робота заради роботи, за гроші, навіть за інтерес без фокусу на результаті – це неправильно.Хорошим прикладом фокусування на результаті може бути догляд за бамбуком. Бамбук – це рослина, яка росте дуже швидко і за короткий час. За добу він може вирости в довжину до 1 метра. Але для того, щоб рослина росла з такою швидкістю, їй необхідно мати хорошу кореневу систему, яка може зміцнюватися від одного-двох років до чотирьох-п'яти. І в цей час необхідно за рослиною дуже добре доглядати: поливати й удобрювати. А ось після того, як коренева система буде достатньо розвиненою, бамбук за п'ять-шість тижнів може вирости до 30-40 метрів у висоту. Точно так само і в бізнесі, для отримання великих продажів і прибутку потрібно вірити та йти до мети. Іноді роками. Якось власник інвестиційної та девелоперської компанії на запитання «Як ти досяг цього?»відповів: «Я кілька років довбав у одну точку». Тобто людина цілеспрямовано кілька років йшла до своєї мети – створення великої і стабільної компанії. Але якщо розбити великі завдання/цілі на дрібніші, то дотримуватися наміченого напрямку руху простіше. Ставте перед собою грандіозні цілі, дробіть на дрібніші, фокусуйтеся на результаті, а не на процесі –і ви будете переможцем!
2. Рішучість у діях. Цілком імовірно, що вам доводилося працювати з керівниками, які ухвалювали рішення дуже довго. І не тільки тому, що у них не вистачало певної інформації. Таких керівників можна назвати «вагами» або «маятниками». Вони постійно розгойдуються з боку в бік і ніякне можуть визначитися! Ухвалити рішення швидко і, найголовніше, вчасно – це не про них. Яку-небудь дрібницю вони можуть мусолити тижнями і навіть місяцями. Як правило, активні та ініціативні підлеглі, які хочуть зростати і розвиватися, втікають від таких «швидких» керівників. Керівники-«маятники» не досягають у бізнесі високих результатів. Якщо ж ви бачите такого керівника на чолі великої компанії, будьте впевнені, ця компанія дісталася йому у спадок або хтось до нього «прокачав» цей бізнес. І якщо в спокійні часи компанії з таким типом керівника ще можуть якось існувати, то в кризу їм буде дуже складно. Під час кризи, коли обмежені не тільки будь-які ресурси, а й час, ухвалювати рішення слід швидко! Це не означає, що думати взагалі не треба. Думати потрібно! Але потрібно також робити! Варто дотримуватися правила «подумав-зробив». Свого часу Джон Ф. Кеннеді сказав: «У програми дій є свої ризики і вартість, але зручна бездіяльність у довгостроковій перспективі значно ризикованіша й набагато дорожча».
3. Здатність створити ідеальну команду і бути лідером. Вираз «свита робить короля» актуальний у будь-який час. А в кризовий – і поготів. Можна дещо перефразувати цей вислів – «король такий, яка його свита». Без сильної команди жоден керівник не доб'ється великих результатів. Звідси й необхідність у сильній команді, яка за будь-яких обставин буде підтримкою й опорою. Здатність бути лідером дуже важлива, оскільки без навичок та технології «лідерства» створити ідеальну команду неможливо! На одному тренінгу прозвучала цікава думка: кожен співробітник, фахівець, керівник перебуває на одному з семи рівнів розвитку. Але не плутайте з пірамідою Маслоу, тимбільше, що там всього п'ять рівнів. Хоча в деяких роботах Маслоу описує свою піраміду з семи рівнів. Але мова про інше. Отже, піраміда, що складається з семи рівнів: рівні 1-4 є «упадницькими» і характеризують низький рівень розвитку фахівця, а рівні 5-7 – «прогресивними». Керівники 1-4 рівня ніколи не візьмуть у підпорядкування фахівців 5-7 рівня. А керівники 5-7 рівня майже ніколи не приймуть підлеглих 1-4 рівня.Існує багато прикладів, коли керівники відмовляли в прийомі на роботу більш кваліфікованому фахівцеві, приймаючи відверто бездарного. А все тому, що такий керівник боїться конкуренції з боку більш сильного і кваліфікованого співробітника. Приймайте в свою команду співробітників більш кваліфікованих, ніж ви самі, і станьте їхнім лідером! Не допускайте потрапляння в вашу команду керівників-нездар, тому що вони незможуть об’єднати кваліфікованих фахівців. Тільки так ви сформуєте не лише ідеальну команду, а й ідеальну компанію!Стів Джобс казав: «Немає сенсу наймати тямущих людей, а потім вказувати, що їм робити.Ми наймаємо толкових людей, щоб вони казали, що робити нам».
4. Висока самодисципліна. Вимагаючи від співробітників високої результативності і дисципліни, ви маєте застосовувати й до себе високі вимоги. Як лідер ви зобов'язані робити більше. Приходити раніше, йти пізніше. Під час робочого часу присвячувати себе роботі і всьому, що з цим пов'язано.Водночас поняття самодисципліни стосується особистісного розвитку. В Інтернеті можна знайти таке визначення самодисципліни: «здатність змусити себе діяти, незалежно відемоційного стану». Це свідчить про те, що в якій би ситуації ви не перебували, які б пристрасті кругом не вирували, як би вам не хотілося що-небудь робити, якщо ви своїм розумом (не душею, не тілом, не серцем, не п'яткою...) розумієте, що це робити потрібно –значить робіть! І крапка! І не варто забувати, що на вас дивиться і за вами стоїть ваша команда, яка, в тому числі, залежить від вас і ваших рішень.
5. Уміння не лише добре працювати, але й добре відпочивати. Кожен керівник повинен вміти не тільки добре працювати, але й добре відпочивати! «Заряджати» свої «батарейки» або «акумулятори» (у кого що є) необхідно постійно і періодично. Постійно – протягом робочого тижня. Періодично – хоча б якусь частину часуна квартал. Всі ми розуміємо, що справжній керівник «на роботі» двадцять чотири години на добу. Але організм і навіть механізм повинні відпочивати. Отже, скільки ж потрібно відпочивати? Відпочивати потрібно протягом тижня – мінімум один день і протягом кварталу – мінімум один тиждень або півріччя – два тижні. Причому в цей період необхідно повністю відключитися від робочих питань: відключити робочий мобільний телефон, не переглядати електронну пошту тощо. На час відпочинку – вас не існує! Чим займатися – це ваша особиста справа, але слід повністю відключитися від робочих моментів. Ще одна важлива порада – один раз на рік або хоча б один раз на два роки необхідно проходити санаторно-курортне лікування. Згадайте золотий час наших батьків, бабусь і дідусів. Щороку підприємства відправляли в санаторії та профілакторії своїх співробітників. На багатьох підприємствах санаторії взагалі перебували на балансі. Навіщо це робилося? Саме для того, щоб люди не просто відпочили, а ще й підлікувалися. Держава обов'язково-примусово змушувала громадян відпочивати в лікарнях, тим самим піклуючись про їхнє здоров'я. Отже витрачати певну частину свого відпочинку на санаторно-курортне лікування просто необхідно. Ви не тільки чудово відпочинете, але й поправите своє здоров'я. Як писав Джон Уонамейкер: «Якщо весь час працювати і ніколи не відпочивати, можна стати найбагатшою людиною на кладовищі».
6. Виховуйте собі заміну. На жаль, дуже багато керівників дотримуються думки Фердинанда Порше: «Хочеш зробити щось добре, зроби сам». Очевидно, цей вислів стосується делегування повноважень, але вцьому розділі – виховання собі заміни. Ніщо не вічне під Місяцем. Колись вам доведеться залишити цю роботу і рухатися далі. Нова робота, нові проекти, новий бізнес – неважливо! Головне, щоб на гідне місце, яке ви залишите, прийшла достойна людина, яка буде продовжувати розвиток компанії. І подбати про таку людину повинні саме ви! Не відділ персоналу вашої компанії, не кадрові та консалтингові компанії. Це безпосередньо ваш обов'язок – виростити і виховати собі заміну. Навіть якщо ви не плануєте працювати в компанії довго і щасливо – нестрашно! Співробітник, який зможе замінити вас, буде у вашій команді. І завжди ви зможете скористатися його знаннями і навичками, а він – замінити вас, якщо це буде потрібно. В одній компанії керівника не підвищили тільки тому, що замінити його було ніким. Вищий керівник так і сказав: «Ти не можеш посісти вищий пост, бо у нас немає заміни на твоє місце. А ти сам про таку людину не потурбувався». Від таких керівників варто позбавлятися – як правило, вони не в змозі створити собі команду. Отже, якщо ви найманий керівник, то у вашій команді повинні бути співробітники (саме співробітники, не один!), яким ви за необхідності зможете передати кермо влади вашим підрозділом або компанією. Ну а якщо ви працюючий власник, то задумайтеся про те, щоб передати управління компанією залученому керівнику, який очолить вашу компанію. А ви,звільнившись від рутини, можливо, почнете нові бізнес-проекти. Або зможете спокійно відійти від справ і зайнятися чим захочете...
7. Будувати плани і прогнози. Про планування знають всі. Деякі навіть знають види планування. Але незважаючи на те, щовсі знають про планування і всі знають, що планувати потрібно, роблять це, як правило, небільше 10-15% компаній. Мається на увазі повне планування: на рівні компанії, підрозділів і департаментів, відділів та персональні плани співробітників. У кращому разі робляться плани на рівні відділів. При цьому, звісно, плани відділів або навіть департаменти виявляються між собою не скоригованими. У цьому випадку не вистачає саме плану на рівні компанії, який мав бути орієнтиром для всіх інших нижчих планів. На жаль, у багатьох компаніях планування йде «знизу вверх» (і до «верху» не доходить). А має бути навпаки –«зверху вниз». Компанія задає вектор руху, а не співробітники, відділи та департаменти. Отже, ми підійшли до планування на рівні компанії. І ось тут у керівника майбутнього має бути три плани. Ні, не оперативний, тактичний і стратегічний. Вони, звісно, також повинні бути. Маються на увазі три відмінних один від одного стратегічних плани. Причому ці плани мають враховувати такі прогнози: реалістичний, песимістичний, дуже песимістичний. Оптимістичний прогноз можна відкласти, оскільки він рідко збувається і в сприятливі для бізнесу часи. А тут, тим більше, криза. Уже виходячи з даних стратегічних планів, компанія планує свою діяльність. З'являються оперативні і тактичні плани, а також відповідні плани підрозділів аж до рівня співробітників. І при здійсненні того чи іншого прогнозу є можливість швидко перебудуватися і почати працювати за відповідним планом. Такі плани необхідні перш за все керівнику, щоб він мав можливість швидко зорієнтуватися і дати необхідні вказівки підлеглим для переналаштування роботи компанії. У такому разікерівник не панікує і залишається лідером. У разі сприятливої ситуації для компанії(оптимістичний прогноз, і таке може статися) будь-який керівник швидко зможе перепланувати роботу компанії. Але готуватися, все-таки, слід до гіршого! Не дарма в одному старому мультфільмі звучить такий діалог:– Чи є у вас план, містер Фікс?– Чи є у мене план? Чи є у мене план?! Та у мене цілих три плани! Тому давайте послухаємося містера Фікса і будемо мати в кишені три плани для наступних прогнозів: нормальний, поганий і дуже поганий.
Як епілог
Звісно, навичок керівника майбутнього може бути значно більше. Але сконцентруємося на основних, які допоможуть здійснити ривок компанії на чолі з керівником, який буде фокусуватися на таких навичках. Удачі вашому бізнесу!
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...