Вплив батьків на вибір професії дитиною

Нема батьків, які не бажали б своїм дітям добра. Тому вплив батьків на вибір професії їх дітьми безумовний. Опитування школярів показали, що для них поради батьків щодо вибору життєвого шляху мають більше значення, ніж рекомендації школи, вчителів. Але щиро бажаючи щастя своїм дітям у виборі професії, батьки можуть і помилятися. І ці помилки часом неприємно позначаються на долі дітей.
ОЧЕВИДНІ ПОМИЛКИ БАТЬКІВ
Наприклад, не можуть зіставити бажання дітей з їх реальними можливостями, при цьому нерідко переоцінюючи здібності своїх синів і дочок. Таким чином, у своїх дітях, багато батьків знаходять реалізацію їх власної мрії, нав'язуючи їм справу, яким не довелося займатися самим.
Деякі батьки виявляють бурхливу турботу про «вигідне», «зручне» пристосування своїх синів і дочок у їх дорослому житті, наполягаючи на тому, щоб вони вибрали престижну, на їхню думку, професію. Вони впевнені, що вони, батьки, як ніхто, знають, що потрібно їх дитині, що для неї краще.
Допомагати розвитку здібностей дітей, звичайно, потрібно, але нав'язувати свою волю, не слід. Підлітки надзвичайно потребують допомоги, але в той же час вони вважають себе вже дорослими і не терплять диктату, тиску. Потрібно знайти «золоту середину» між ініціативою дитини та активною участю батьків. Крайня позиція: «Нехай все вирішує сам» і «Що він без мене вирішить» - в кінцевому рахунку може привести до відчуження між дітьми і батьками.
ВМІННЯ ВИМАГАТИ І ЗАОХОЧУВАТИ
Серед умов успішної взаємодії батьків з дитиною можна виділити наступне:
- Знання батьками інтересів та потреб дитини;
- Вміння зміцнити співпрацю в досягненні спільної мети;
- Спілкуватися з дітьми нестандартно, природно;
- Глибоко «по-справжньому» відчувати дитину, бути готовими та здатними до співпереживання, ставати на позицію дитини, бачити в ній особу;
- Вміння керувати собою, своєю поведінкою, почуттями, виключити у взаєминах з дітьми грубість, авторитарність, повчальність, панібратство.
ПРИЧИНИ НЕПРАВИЛЬНОГО ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ
Кажуть, на помилках вчаться. А ще кажуть, краще вчитися на чужих помилках, ніж на своїх. Зупинимося на найбільш розповсюджених причинах, що призводять до неправильного вибору професії. Їх можна умовно розділити на три групи.
Недостатня інформованість про професії.
Опитування показало, що орієнтація школярів в світі професій досить однобока. Діапазон спеціальностей, на які націлюються учні, часто дуже вузький: учні називають у своїх відповідях всього близько 20 професій в той час, як їх сьогодні існує близько 40000.
Багато батьків, на жаль, не можуть дати раду дітям у професійному виборі саме тому, що самі мало знають про професії, про їхні вимоги, про правила, якими слід керуватися при вирішенні такого важливого питання. Знайдіть і прочитайте разом з сином або дочкою спеціальну літературу про професії, поговоріть з людиною цієї професії, відвідайте разом навчальний заклад, де готують цих фахівців, дізнайтеся про перспективи працевлаштування та професійного зростання.
Незнання себе, свого здоров'я, здібностей, з невмінням співвіднести їх з вимогами професії.
Для правильного вибору професії необхідно правильно оцінити свої слабкі та сильні сторони, тобто реально оцінити свої здібності. Розібратися в собі, своїх особистісних особливостях - для підлітків буває важким завданням, їм необхідна порада знаючої людини, і, перш за все, батьків. Ніхто краще за батьків, наприклад, не знає відхилення в стані здоров'я дітей, тому в питанні професійної придатності підлітків втручання батьків буде цілком доречно і навіть необхідно, але знову ж таки за умови, що самі батьки знають медичні протипоказання за професіями, що цікавлять їх дітей.
Незнання самих правил вибору професії.
Вибирати по душі треба не тільки професію, але і пов'язаний з нею образ життя і відповідний вид діяльності. Для одних професій необхідна посидючість, для інших - характерний постійний ризик. Одна людина не терпить монотонності, інша - не виносить суєти. Все це треба враховувати. Необхідно дізнатися не тільки про райдужні сторони професії, а й тіньові.
ЗАВДАННЯ БАТЬКІВ
Завдання дорослого - допомогти підлітку дорослішати поруч з ним, бути потрібним своїй дитині, а значить, бути завжди налаштованим «на її хвилю», не йти від важких питань, чуйно вловлюючи найменші, але такі важливі перепади її емоцій. І дорослим, і дітям потрібно завжди пам'ятати, що людина «складається» з душі, тіла і справи, яка його годує, одягає, зігріває. Вибирає він професію не в чистому вигляді, а щось більше - прийнятні умови і безпеку праці, його дохід, середу та «клімат» спілкування, тобто рівень і спосіб життя.
Батьки повинні пам'ятати, що який би жорстокої не ставала життя, не можна ставитися до вибору професії як до роботи сапера - позбавляючи дитину права на помилку. Завдання батьків навчити дитину вміти приймати рішення. Адже сучасне життя так стрімка, що вибирати професію і освіту доводиться іноді не один раз.

http://www.dcz.gov.ua/kha/control/uk/index

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад