Як відповідати на дивні питання на співбесіді

Ми часто отримуємо обурені відгуки від претендентів, яким на співбесіді задавали, на їхню думку, дивні питання. Ми не будемо брати до уваги питання некоректні - про вік, сімейний стан і із серії «боже, а що ви забули в цьому виші/фірмі» тощо. Поговоримо про дивні питання.

Отже, всі дивні питання ми розсортували на три великі групи. І, якщо вам поставлять дивне, на вашу думку, питання, - постарайтеся визначити, до якої групи воно відноситься. Так ви зрозумієте, навіщо його задають, і зможете дати найбільш підходящу відповідь.

1. Питання на кмітливість

Багатьом професіям доводиться час від часу стикатися з тим, що по-науковому називається «теорією неясних множин» або прикидками, якщо говорити по-простому. Роботодавцю важливо розуміти, чи можете ви мислити нестандартно, бути корисними при роботі з неясними вступними даними. Чи готові ви виходити з шаблонних шляхів вирішення або непогано перебираєте варіанти, але не більше того. Саме тому на співбесіді вам можуть задавати питання на кмітливість.

Приклад - питання для маркетолога про кількість жовтих авто в Будапешті. Щоб відповісти, логіка може бути такою: кількість населення в місті, з них частка автовласників. Із загальної кількості авто виділити відсоток жовтих - і вуаля! - задачка вирішена. Можна і безапеляційно сказати, що в довіднику Дьєрдя Чучарка за 2000 рік в Будапешті налічувалося 13593 авто, і за 15 років їх кількість подвоїлася. Іноді спрацьовує. У будь-якому випадку важливо спробувати відповісти на питання, а не відразу ж розчаровано заявити, що ви не знаєте відповіді.

2. Питання на стресостійкість

У деяких компаніях вакансії припускають частину обов'язків поза зоною комфорту звичайного фахівця. Щоб не злякати шукачів проведенням класичного стресового інтерв'ю, на співбесіді задають питання на стресостійкість і дивляться на реакцію кандидата.

Це не обов'язково якісь страшилки. Наприклад, у генерального директора є VIP-клієнти, які люблять розповідати непристойні анекдоти або задавати досить безцеремонні запитання. Тому, щоб секретар в приймальні не непритомніла кожного разу, коли при ній будуть розповідати сальні історії, на співбесіді її можуть попросити розповісти непристойний анекдот. До речі, можлива і зворотна ситуація - у приймальні шефа панує атмосфера інституту шляхетних дівчат, і розказаний кандидаткою непристойний анекдот «вибиває» її з пулу перспективних фахівців. Іноді стресові питання або кейси задають на співбесіді на посаду офіціанта (неадекватні гості), продавця (покупці з претензією), оператора контакт-центру (абоненти на емоціях).

Від того, як кандидат поводиться в дискомфортній для себе ситуації, наскільки швидко справляється зі стресом, чи готовий до коректної комунікації, чи вміє «розрулити ситуацію», не ображаючи і не принижуючи іншу сторону, і залежить, чи запропонують йому роботу.

3. Питання «ні про що»

Такі запитання ставлять, коли на стандартні запитання були отримані стандартні відповіді, і рекрутеру або керівнику хочеться почути щось не з набору завчених кандидатом фраз. Іноді від нудьги шеф може поставити запитання, яке вважає ефективним чи звик задавати на співбесідах.

У деяких компаніях стандартизують процес підбору до того, що задають однакові питання і тести що продавцям, що фінансовим керівникам - тест на інтелект, малювання неіснуючої тварини та заповнення анкети на 6 листів шрифтом 8 кегля. Ситуація посилюється в західних компаніях, які просто перекладають методики головного офісу «побуквенно», не особливо дбаючи про достовірність та валідність перекладу анкет, опитувань і обробки результатів.

Якщо вам поставили запитання «ні про що» (наприклад, з якою твариною ви себе асоціюєте), давайте ту відповідь, яка буде для вас найбільш комфортною і відповідною. А заодно визначитеся, чи потрібна вам така компанія.

Отже, щоб не потрапити в халепу на співбесіді, коли вам здається, що роботодавець ставить вам дивне питання, потрібно, насамперед, відключити емоційну складову. Так, можливо, це обурливо, що вам, спеціалісту з великим практичним досвідом, задають дурні питання. Але ви ж профі - і з досвіду роботи, і по коректності спілкування.

Будь профі вам скаже, що співбесіда - це переговори, а на переговорах є свої правила, одне з яких - всі емоції краще виражати після переговорів. Тому визначте, з якої групи питань вам було задане питання, і сплануйте, яка відповідь буде максимально ефективною. Перетворіть ситуацію з образливої, стресової, проблеми в спілкуванні на задачу логічну, або ланцюжок ходів - як у шахах. Така стратегія дозволить вам «не втратити обличчя» і залишити про себе сприятливе враження, навіть якщо роботодавець вибере іншого кандидата.

Джерело: http://hrliga.com/

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад