Фактори впливу на вибір професії
На вибір професії, впливає не лише низька або висока мотивація досягнень, але й інші фактори. Серед цих факторів, як правило, найсильніші - думка батьків, уявлення про себе, наявність здібностей і особливих особистісних рис, а також практичні міркування, продиктовані обставинами, що так або інакше склалися.
Батьки можуть впливати на професійний вибір дітей різними способами:
формуючи певні життєві установки і цінності (наприклад, «Ти повинен завжди бути лідером!» або «Головне - це добре заробляти!»);
виступаючи моделлю певного способу життя (якщо і тато, і мама буквально горять на роботі, то у дитини складається переконання, що така поведінка є самою правильною);
нав'язуючи власну думку («У нашій родині всі були лікарями, і ти теж повинен вступати до медичного інституту!»).
Іншим дуже важливим чинником є уявлення молодої людини про саму себе. Багато психологів вважають, що саме прагнення до самоактуалізації, тобто до найбільшого прояву всіх своїх ресурсів і потенціалів, визначає вибір професії. Так, наприклад, юнак, який вважає, що він відрізняється любов'ю до ризику і пригод, може захотіти стати геологом, моряком або льотчиком-випробувачем. А дівчина, яка вважає, що вона володіє енергійністю, чарівністю, умінням спілкуватися та іншими привабливими в очах оточуючих якостями, може спробувати знайти себе в туристичному бізнесі. Можливо, саме самоактуалізація є найважливішою і найвищою потребою людини, що визначає її життя і професійний шлях.
Самоактуалізовані особистості не тільки досягають приголомшливих успіхів у тій професійній діяльності, якою займаються, але і значно частіше за інших відчувають так звані вершинні переживання.
Звичайно, добре б стати подібною самоактуалізованою особистістю і по-справжньому повно реалізувати себе в житті та професії.
Ряд фахівців вважають, що підбирати професію людині слід, виходячи з реально існуючого в неї набору особистісних рис.
Існує система підбору підходящої професії на основі ступеня вираженості у людини шести найважливіших рис особистості. Ці риси такі:
- реалістичність;
- соціальна спрямованість;
- артистичність;
- конвенціональність;
- підприємливість;
- інтелектуальність.
Так, наприклад, людина, що володіє яскраво вираженими якостями реалістичності та інтелектуальності може стати фізиком, а людина з домінуванням рис соціальної спрямованості та підприємливості може виявитись успішним управлінцем.
Раннє самовизначення, звичайно, дає виграш у часі, але не треба побоюватися втратити час на пошуки того, в чому ти по-справжньому обдарований.
Звичайно ж, це не означає, що до вибору професії можна ставитися легковажно. Навпаки, свідомому пошуку найбільш придатної для тебе професії слід приділяти пильну увагу. Разом з тим часом обставини складаються таким чином, що людині доводиться вибирати професію, яка дозволить знайти робоче місце і дасть кошти для існування. У періоди економічних криз нерідко хтось, хто мріяв стати музикантом, змушений займатися комерцією. У випадку серйозної хвороби родичів де коли теж доводиться жертвувати своїми професійними схильностями і йти працювати не туди, куди хочеться, а туди, де вища заробітна плата.
Як би там не було, кожному з нас слід пам'ятати, що, роблячи свій вибір і в житті, і в професії, ми повинні хоча б самим собі відповісти, з яких причин цей вибір зроблений. І краще, якщо це буде серйозне, зважене рішення, а не розпливчасто-легковажне: «захотілося», «всі пішли, і я пішов» або «так склалося». Якщо ми усвідомили свої мотиви, нам легше буде і визнати свою помилку. А значить - і виправити її. Все-таки змінити своє рішення, відмовитися від нього і зробити новий вибір - краще, ніж тягнути професійну лямку з відчуттям неправильного вибору.
А для того, щоб помилки при виборі професії не сталося, щоб навіть ймовірність такої помилки була мінімальною, потрібно постаратися усвідомити свої мотиви. Чим же все-таки ви більше керуєтеся: інтересом саме до цієї професії або її престижем в очах людей? А можливо, прагненням заробити побільше грошей або добитися слави і популярності? Чи не є для вас головним мотивом прагнення керувати іншими людьми? Або справа тут у тому, що вас приваблює ореол романтики, якою оповита обрана професія? Але є ймовірність ще й мотиву наслідування старшим друзям, і мрії про творче втілення себе, і бажання просто довести свою незалежність батькам.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...