Нові та старі професії: як визначитися

Ринок праці не стоїть на місці. У світі на даний час існує близько 50 тисяч різноманітних професій. І за підрахунками, понад 50% професій, що існують на сьогоднішній день, були невідомі ще 30 років тому.
Тим паче, що, мало не щорічно, з'являються нові професії і зникають старі, стираються межі між багатьма з них, а деякі, навпаки, постійно розділяються. І це пов'язане не тільки з механізацією і іншими напрямами науково-технічного процесу, але і з появою нових галузей виробництва.
Зі зміною економіки змінюються пріоритетні сфери діяльності, і виникає потреба в нових фахівцях. Частина нових професій прийшли до нас із Заходу, не маючи аналогів, а частина – це злегка видозмінені старі професії. Назви нових професій вважали за краще не перекладати на українську мову, зробивши кальку з англійської. Звідси – постійні настирливі запитання власникам нових професій зі звучними назвами: «Так а чим ти все-таки займаєшся?»
Більшість нових перспективних професій відносяться до сфер, які зараз найбільш затребувані, а, значить, найдинамічніше розвиваються. Це сфера продажів (виробляти товари та послуги ми за століття навчилися, тепер цього мало – потрібно вміти їх продати), IT-сфера і професії, пов'язані з взаємодією з людьми (PR, підбір персоналу, робота з клієнтами).
Сучасний класифікатор професій Держстандарту України містить понад 15 тис. професій. Приблизно один раз на два роки класифікатор оновлюється, скасовуються застарілі професійні назви робіт, змінюються або доповнюються нові назви. Зокрема, у останній редакції до класифікатора додано 272 нові професійні назви робіт.
Наприклад, після фінансової кризи та ліквідації банків до переліку офіційних професій включено «Голова ліквідаційної комісії» та «Тимчасовий адміністратор». Також до списку внесли фітнес-тренерів та інструкторів з аеробіки. Якщо людина професійно займається встановленням пластикових вікон, її тепер зможуть оформляти як «монтажника-складальника металопластикових конструкцій». З’явились також «оператори біоенергетичних установок», «дизайнери-виконавці», «дизайнер мультимедійних об’єктів».
Найбільше змін до Класифікатора професій внесено за такими видами економічної діяльності, як «Операції з нерухомістю, здавання під найм та послуги юридичним особам» (в основному за рахунок нових професій у сфері наукової, дизайнерської діяльності, послуг із захисту та збереження інформації тощо) і «Колективні та індивідуальні послуги» (переважають нові професії сфери відпочинку, перукарської діяльності тощо).
Серед іншого, інформаційна революція спричинила виникнення чималої кількості нових професій та спеціальностей. Новою галуззю, яка перевернула світ, став Інтернет. Серед нових професій з`явились адміністратор комп'ютерних систем, спеціаліст комп'ютерних мереж, програміст, комп'ютерний дизайнер, аналітик системи тощо.
Наприклад на сьогодні в базі даних вакансій Харківського обласного центру зайнятості заявлена потреба в фахівцях з інформаційних технологій, інженерах комп’ютерних систем, дизайнерах графічних робіт та мультимедійних об’єктів, професіоналів із організації інформаційної безпеки, на яких, є сталий попит.
Підсумовуючи, стає очевидним активне звуження профільності спеціалістів, на яких зростатиме попит. Без сумніву, знижуватиметься попит на фізичну робочу силу та збільшуватиметься потреба працівників в інтелектуальній сфері та сфері послуг.

www.dcz.gov.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад