Як дізнатися, що вас збираються скоротити, і що потім робити?
Про скорочення в різних сферах говорять вже не перший рік; нинішня криза зробила це питання ще актуальнішим. Настає не перше 20-процентне скорочення держслужбовців, комерційні структури також не відстають – скорочують цілі відділи. Можна сказати, що на межі звільнення зараз перебуває кожен співробітник середньої та нижчої ланки. Як визначити, що ви опинились у групі ризику?
Загальне правило
Щоб оцінити ризик бути звільненим, досить прикинути, чи обійдеться без вас працедавець, іншими словами – наскільки вас можна замінити іншими співробітниками. Якщо відповідь позитивна, то у вас, і справді, високі шанси потрапити під скорочення. Крім того, під скорочення часто потрапляють позаштатні співробітники – ті, які працюють або за договором, або взагалі без документів.
Чим поганий договір у цьому разі? Працедавець може розірвати його в будь-який час, виплативши тільки частину обумовленої суми, без жодної вихідної допомоги.
Як виглядає скорочення?
Не менше чим за два місяці співробітника повинні попередити про майбутнє скорочення – видається наказ про скорочення, і співробітники, що потрапляють під нього, повинні з ним ознайомитися під розписку. Розписка ставиться в повідомленні про наказ. У разі, коли скорочення існує тільки на словах, ви маєте право ніяк на нього не реагувати – це дозволяє КЗпП. Якщо ж усе оформлено згідно із законом, не підписувати повідомлення не має сенсу – його вручення вам підтвердять ваші колеги.
Кого не можна чіпати?
Скороченню не підлягають вагітні жінки, а також з дітьми до 3 років. Для батьків-одинаків вікова межа у дітей складає 14 років, а для батьків-одинаків, що виховують дитину з інвалідністю – 18 років. Також не можна скоротити батька-годувальника в багатодітній сім'ї, у разі, якщо в нього є хоч би одна дитина молодша за 3 роки.
Чи допоможе вища освіта?
При скороченні окремих співробітників керівництво звертатиме увагу на компетентність і досвід кожного. Наприклад, співробітник із вищою освітою не може бути скорочений на користь співробітника з відсутністю такої. Крім того, скорочення можна оскаржити, якщо ви маєте в розпорядженні неспростовні докази вашої продуктивності – звіти про виробництво, розміри вашої квартальної премії.
Усіх звільнять, а вас ні
Якщо під скорочення потрапляє увесь відділ, а вас з якихось причин не можна скорочувати, працедавець запропонує вам залишитися в компанії, але на вакантній посаді, або зі зміненим режимом роботи і зарплатою. Справа за вами, а у разі вашої відмови вас звільнять з двотижневою виплатою допоги.
Що з грошима?
По-перше, після підписання повідомлення про скорочення ваша зарплата повинна зберігатися впродовж двох місяців. При звільненні ви отримаєте компенсацію у розмірі місячної зарплати ("білою"). Після цього, протягом трьох місяців компанія ще несе за вас відповідальність – якщо за два місяці ви не знайдете нову роботу, зможете отримати ще одну місячну зарплату на третій місяць. Це робиться просто – досить показати в бухгалтерії трудову книжку без нових записів.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...