нваліди: проблеми профнавчання та подальшого пошуку роботи
Шанс є у всіх
При Національній металургійній академії вже десять років працює регіональний центр освіти інвалідів. Фахівці центру надають психологічну та методичну допомогу студентам з обмеженими можливостями - інвалідам за слухом та зором.
- Ми не є окремим підрозділом, ми - частина металургійної академії, - розповідає психолог центру Валерія Марченка. – Молоді люди вступають до академії, стають студентами, а ми - супроводжуюча структура, яка створює умови для навчання.
За весь час роботи центр допоміг вивчитися 141 студенту. Спочатку всі інваліди проходять перший адаптаційний курс, потім вже займаються в загальних або окремих групах в залежності від необхідності.
- Нам здавалося, що більш складно буде працювати зі сліпими, але з ними виявилося просто: у них хороша пам'ять і чудові здібності, - розповідає директор центру Ольга Гришина. - Окремі групи для них не потрібні, вони прекрасно адаптовані. Найбільш складним є навчання глухих студентів, їм необхідні спеціальні методики, щоб студенти засвоїли матеріал і могли застосувати його на практиці.
Після першого адаптаційного курсу такі студенти навчаються в спеціальних групах з сурдоперекладачем. Для них готують спеціальні методичні матеріали, їм постійно надають психологічну допомогу.
- За допомогою звертаються всі: і самі студенти, і викладачі, і батьки, - розповідає Валерія Марченко. - Викладачам спочатку важко було працювати, тому що треба багато чого враховувати. Виникало багато запитань, що стосуються їх сприйняття: яким чином структурувати та подати матеріал, щоб студентам було зрозуміліше. Тут необхідні прості речення, пояснення складних термінів, короткі конспекти, темп, артикуляція, щоб вони бачили губи.
Що стосується студентів, то у них проблеми, як і у звичайних хлопців та дівчат: взаємини з однолітками, у гуртожитку (сьогодні в академії навчаються інваліди з 14 областей), проблеми з навчанням.
- У них такі ж проблеми, як і у нас, але вони переживають це більш глибоко, - каже психолог. - Адже у них немає апарату, щоб пережити це. Ми, наприклад, можемо називати свої емоції і, називаючи, знижувати їх рівень, у них же часто навіть немає слів для опису цих станів, які вони переживають. Тому для початку ми їх вчимо тому, що вони можуть відчувати.
За психологічною допомогою звертаються і батьки. Вони переживають за своїх дітей, які розпочали самостійне життя. Проте їм важче спілкуватися зі своїми дітьми, тому що часто багато батьків не знають мови жестів.
Працювати і працювати
Загалом же вступити до вишу для людини з обмеженим сенсорним сприйняттям - з тотальною глухотою чи сліпотою - вже подвиг. Адже вступати їм доводиться на загальних підставах.
- Велика проблема полягає в тому, що немає системи довузівської підготовки для таких абітурієнтів, - каже Ольга Гришина. - Зараз ми опрацьовуємо дистанційну систему підготовки до вишів. Плануємо відкрити сайт, де будуть розміщені методичні матеріали, також можна буде отримати консультацію фахівця он-лайн. Працюємо над створенням мультимедійного підручника, який допоможе глухим і зі слабким слухом краще опанувати матеріалами. В ідеалі закінчити роботу збираємося до вересня.
Але навіть після того як людина з обмеженими можливостями закінчить виш і стане фахівцем у своїй професії, на хорошу роботу їй влаштуватися дуже важко.
- Так, є квота, за якою підприємства повинні брати інвалідів, - каже Ольга Гришина. - І вони беруть, адже завдяки цьому платять менше податків. Але інвалідам при цьому кажуть: «Не треба у нас працювати, приходь раз на місяць, будемо тобі платити мінімалку». Вони просто не вірять, що людина з обмеженими можливостями може бути гарним фахівцем. Тому ми постійно говоримо нашим випускникам, що у них не повинно бути споживацького ставлення. Вони повинні працювати в десять разів більше, ніж здорові. Щоб їм не милостиню подавали, щоб вони були дійсно потрібними працівниками.
Джерело: http://gazeta.dp.ua/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...