Вибір професії - вибір майбутнього
Щовесни перед випускниками шкіл встає проблема вибору майбутнього. Саме майбутнього, тому що від правильності обраної дороги зараз залежить, багато в чому, те як складеться життя потім. Професія визначить у майбутньому соціальний статус, і затребуваність у житті, і навіть рівень матеріального добробуту. Причому, іноді питання стоїть не куди піти вчитися, а чи варто здобувати вищу освіту взагалі.
Що порадити випускникові і його батькам? Звичайно ж, всерйоз замислюватися про те, ким бути, варто було класі в дев'ятому, чи у десятому. Причому, одного «хочу» тут явно недостатньо. Необхідно тверезо оцінювати ті якості, якими наділила дитину природа та батьки. Адже, якщо в неї виражені здібності до точних наук, посидючість і акуратність, навряд чи варто йти в артисти.
Поради батьків і друзів можуть виявитися й корисними, і шкідливими одночасно, тому що вони, звичайно, можуть допомогти вибрати «напрямок руху», але що буде потім, якщо зроблено помилковий вибір? Все-таки вирішувати потрібно самостійно самій дитині, тому що навряд чи хтось з боку, навіть батьки, зможуть зрозуміти, що ж саме подобається найбільше та до чого лежить душа.
Можливо, батьки давно вирішили, ким повинна бути їхня дитина, тільки все-таки варто замислитися, чи мають вони право приймати за неї рішення. Цілком можливо, що обрана батьками професія затребувана й обіцяє в майбутньому матеріальний добробут, але навряд чи будуть щасливі ваш син або дочка, якщо їхнє покликання зовсім в іншому.
Часто основним аргументом буває безапеляційне - «нам видніше». Можливо це й так. Але, зрештою, людина має право зробити помилку. І якщо не надати їй цієї можливості, вона буде все життя страждати через те, що не зробила кроку до виконання своєї заповітної мрії. І де істина, хто знає?
Якщо ж батьки хочуть надати дитині реальну допомогу, особливо якщо вона дотепер не визначилася з вибором «життєвої дороги», потрібно допомогти їй відповісти на запитання:
· до чого вона має схильність, що вміє робити, які заняття їй приємні?
· що вона знає про професію, яку вибрала, або чим хотіла б займатися в принципі?
Отже, припустимо, потенційний студент визначився зі спеціальністю. Далі починається найскладніше - вибір внз. Вибираючи навчальний заклад, обговоріть разом з дитиною:
· що для вас важливіше - «фундаментальна» якість освіти або прикладні знання?
· чи є в родині гроші на навчання?
Обов'язково варто оцінити реально можливість вступу: тобто поцікавитися, яким був конкурс у минулі роки? Якщо мова йде про вступ дитину до внз не цим летом, неодмінно поцікавтеся розкладом вузівських підготовчих курсів.
Визначивши теоретично можливі місця навчання, варто з'їздити в кожне з них і оглядітися на місці. Буває, що людина відразу почуває: щось є особливо привабливе для неї в самій аурі цього внз, в той час як атмосфера іншого викликає непояснене занепокоєння та дискомфорт. Це той випадок, коли не варто зневажати інтуїцією.
Справа трохи спрощується, якщо абітурієнт вибрав професію, яку можна здобути лише в декількох внз - тоді коло пошуку звужується. До таких професій відносяться, наприклад, археологи, хірурги, актори та дипломати. Правда, конкурс у таких внз звичайно більший. Якщо ж обрану спеціальність можна здобути в багатьох навчальних закладах, варто оцінювати й інші речі, наприклад, наскільки затребувані випускники даного внз на ринку праці.
Звичайно, виникне й питання - державний або приватний внз вибрати? Однозначної відповіді тут не буде. З одного боку, державна освіта дотепер вважається «надійнішою» за приватну, тому що практично в будь-якого державного внз набагато довша історія, тобто є й досвід роботи, і традиції. А приватні внз розпочали з'являтися тільки після «перебудови», і їхній вік, як правило, не більш ніж 10-12 років. Тому дотепер є деяка недовіра до приватних внз. Так що не лякайтеся приватного внз, але обов'язково, перш, ніж подати до нього документи, поцікавтеся наступними моментами:
· чи акредитована навчальна програма даного внз;
· чи видається в ньому диплом державного зразка;
· в яку суму обійдеться навчання в ньому.
На жаль, практично у всіх приватних інститутах за навчання треба платити, причому чимало. Якщо ж платити за навчання вашій родині не по кишені, то дорога одна - до державного внз. Звичайно, вступити на «безкоштовне» відділення нелегко, але спробувати все-таки варто - принаймні, ваша доля не буде залежати від того, чи зможете ви в черговий раз внести велику суму на навчання.
У багатьох абітурієнтів і їхніх батьків викликає здивування, чому вищі навчальні заклади називаються по-різному: університет, академія, інститут. Проте навряд чи варто вибирати навчальний заклад за статусом або назвою. В остаточному підсумку, головне - це ті знання, які там можуть дати.
Успіхів вам, випускники!
Роздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25200 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...