Золоте усікання: скорочення чисельності і оптимізація
У житті кожного керівника рано чи пізно настає момент, коли він замислюється: навіщо я плачу десятьом співробітникам, якщо їх роботу здатні виконати, скажімо, семеро? А може, навіть шестеро? П’ятеро, четверо, троє, двоє? Спокуса перевірити своє відкриття на практиці і заощадити на кількості працівників часто змушує забути про іншу сторону цієї медалі – якість роботи.
Не більше двох
Яке коло обов’язків кожного конкретного співробітника компанії? У нормі вони не повинні виходити за рамки більше, ніж двох суміжних сфер. Наприклад, редактор може поєднувати літературну правку текстів з їх коректурою, або з написанням, або зі збором і аналізом інформації. Але – не усе перераховане відразу. Як тільки спеціаліст стає «і кравцем, і жнецем, і на дуді гравцем», результати його роботи погіршуються. У компаніях з академічною корпоративною культурою діяльність співробітників, зазвичай, вузьконаправлена, а у вільніших організаціях, націлених на захоплення ринку і
швидке отримання бізнес-рішень, обов’язки людей, навпаки, широкі. Варто зробити знижку і на це.
Зарплатометр
Скорочуючи працівників, навантаження незмінно доводиться розподіляти між тими, що залишилися. Іноді подібні перестановки призводять і до перегляду окладів.
Неправильно розрахувавши нове співвідношення об’ємивиконавці, можна прорахуватися і в економії. Це тільки здається, що вигідніше платити більше двом, ніж менше – десятьом. Реальна віддача двох може наблизитися до стандартів ринку, де діють принципово інші вимоги до компенсації. Працедавець змушений або зважуватися на нерентабельне підвищення зарплати усім працівникам, або розлучатися з ними вже не з власної волі.
Таємна служба
Чи кожен начальник знає, чим конкретно займаються його підлеглі? Часто саме відсутність точної і достовірної інформації провокує у керівництва підступні думки про недостатню зайнятість працівників і, як наслідок, про явний кадровий надлишок. З боку реальні зусилля не завжди бувають очевидними, і з’являються міфи про секретарок, які з ранку до вечора фарбують нігті і грають в пасьянс, про менеджерів, які «працюють» в курилках, та інших нібито даремних людей. Скоротити їх – і усе налагодиться, вважає недалекоглядний керівник. І розвалює нормальну, налагоджену діяльність компанії власними руками.
Кандидат на звільнення
Схожа проблема – коли керівник не знає, хто важливий фахівець, а хто «пофігіст», що марнує робочий час – виникає на грунті невміння оцінити рівень конкретного працівника. Припустимо, Наташа не покладаючи рук і не піднімаючи голови з 10.00 до 18.00 пише аналітичні звіти, а Оля встигла і покурити, і в кафе посидіти, і взагалі її бачили за комп’ютером тільки кілька годин перед обідом. І так щодня.
Напрошується висновок: Наташа сумлінно «оре», а Оля «Ваньку валяє». Очевидно, Олю потрібно скоротити, щоб вакансію даремно не займала. А насправді Оля набагато ефективніший працівник, тому що 8-годинний об’єм навантаження примудряється виконати за дві години. Завдання на скорочення з такими умовами вирішується просто: звільнити Наташу і ще кілька працівників, чия віддача в чотири рази нижча від віддачі Олі, а Олі підвищити навантаження в чотири рази, а зарплату – в два. Ось це і є економія при збереженому рівні продуктивності праці.
Вишикуватися «ялинкою»
Іноді (особливо при численних скороченнях, що плануються, і злитті декількох підрозділів або відділів) є сенс звернути увагу на ієрархічну структуру. Класична «пірамідка», або «ялиночка», не повинна сильно скособочитися після перестановок, інакше криво потечуть і усі бізнес-процеси. Звичайно, в кожній компанії своя «піра-
мідка». Але загальні принципи – широка основа (масові спеціалісти) і вузька верхівка (топи) – все-таки порушувати не рекомендується.
Підніжка самому собі
У компанії, що стабільно і правильно розвивається, коло обов’язків кожного працівника поступово, але неухильно розростається. І нормальний хід кадрових перестановок
означає залучення нових фахівців (або навіть створення кадрового резерву). Якщо в таких умовах узяти ні з того ні з сього курс на скорочення, є ризик спіткнутися об власні ноги.
Треба дуже ретельно, із залученням досвідчених фахівців з кадрів, затівати всілякі пересування, метою яких стала економія на виплаті зарплат. І не у всіх ситуаціях такі пересування взагалі можливі.
Білі плями
При скороченні завжди є небезпека утворення вакууму неохоплених працівниками різних нюансів діяльності, що залишилися. Виникають такі білі плями знову-таки через те,
що ніхто як слід не знає, який об’єм конкретних обов’язків висів на звільненому працівникові. Офіційно він числився, наприклад, другим сисадміном, відповідальним за мережу і сервер. А неофіційно заразом своєчасно постачав нове програмне забезпечення і оновлював антивірусники на комп’ютерах усього колективу. З його звільненням приплив софтвера в офіс звівся до нуля, стали провисати теперішні
робочі моменти (макет реклами, що не верстається, не оновлена база даних), поступово накопичуючись і загрожуючи хаосом. HR-менеджеру потрібно дуже добре знати схему взаємозв’язку робочих одиниць, щоб безболісно висмикувати звідти окремі елементи.
На межі і без межі
Ідея скорочення «зайвих» працівників часто народжується від неправильної розстановки сил в довіреному колективі. Перекоси, на жаль, типові: завжди є ті, хто
влаштовується за рахунок інших. Варто провести таємне розслідування, щоб з’ясувати, хто працює на межі сил, а хто почуває себе як на курорті. Грубо кажучи, потрібно скласти усе навантаження і поділити на кількість працівників – вийде середня величина, навантаження вище – на межі, нижче – курорт.
Наступний крок – дослідження самого поняття «межа». У компанії, що торгує нерухомістю, середня величина – це, приміром, два продані об’єкти на місяць. Кращі працівники продають до п’яти об’єктів, але чи є це верхньою межею, чи можна зажадати від них і десять, і п’ятнадцять? З’ясуванням верхнього показника, з яким реально, за умови повної віддачі, може впоратися хороший працівник, займаються ейчари. І ось, коли рівень визначений (скажімо, шість об’єктів на місяць), на отриману величину потрібно розділити планований загальний об’єм продажів компанії. Результатом і буде
число, що означає кадровий мінімум. Як змусити отриманий мінімум видавати на-гора результати, розраховані по максимуму, інше питання.
www.hrliga.com
Підготувала Мар’яна ЧОРНА
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...