Фірму закрили. Як отримати заборговану зарплату?

Фірму закрили. Як отримати заборговану зарплату?

1) якщо виконавче провадження не закрито - активізувати роботу у виконавчій службі шляхом написання скарги на дії державного виконавця. На жаль, з тексту питання незрозуміло, які саме процедури відбувалися у виконавчій службі, оскільки це має істотне значення для визначення ситуації. Однозначно можна сказати наступне. 

Відповідно до положень Закону України "Про виконавче провадження" виконавча служба після виявлення майна у боржника (за умови відсутності у боржника грошових коштів і непогашенні їм заборгованості) заарештовує це майно і починає процедуру стягнення боргу з цього майна. Виявлене майно описується, оцінюється і підлягає реалізації з аукціону. Якщо з першого разу майно не реалізується, воно підлягає уцінку (максимум до 30%) і виставляється на торги вдруге. У випадку нереалізації вдруге, воно уцінюють до 50% від первісної вартості. Якщо продаж не відбувається втретє, то стягувачу пропонується забрати майно (що було зроблено в даному випадку). У разі відмови стягувача, виконавче виробництво закривається, виконавчий документ повертається стягувачу, арешт з майна знімається. Це не позбавляє права повторно подати на виконання, однак, як правило, в таких випадках у підприємства вже немає взагалі нічого, навіть наявного майна, і всі можливості отримати гроші цим шляхом губляться.

Відповідно, якщо виконавче провадження ще не закрито, всі торги проведені і майно не продано, то працівникові є сенс забрати майно і самому продати його, оскільки в іншому випадку він може не одержати взагалі нічого. Це пов'язано з тим, що в ТОВ засновники несуть відповідальність тільки своїми внесками в підприємство і за борги підприємства понад цього вкладу з них нічого отримати не можна.

2) звернутися до Державної інспекції з праці зі скаргою про невиплату заробітної плати. Інспекція проводить перевірку і, якщо є порушення, виносить припис про його усунення і повідомляє в прокуратуру про виявлені порушення з оплати праці.

3) паралельно з першими двома шляхами - звернутися до прокуратури із заявою про притягнення до кримінальної відповідальності за невиплату заробітної плати. Цей захід є достатньо ефективною з наступних причин:

- Кримінальним кодексом України (ст. 175) передбачена кримінальна відповідальність за навмисну ​​невиплату заробітної плати без поважних причин більш ніж за один місяць.

- Законом України "Про оплату праці" та Кодексом Законів про працю України передбачено, що зарплата виплачується в першу чергу (навіть перед податками та зборами і держбюджет). Відповідно, будь-які інші платежі підприємства за наявності заборгованості по зарплаті будуть порушенням і підставою для притягнення керівника до кримінальної відповідальності.

- Оскільки з тексту питання видно, що працівник намагається стягнути заборгованість третій рік, тобто строки притягнення до адміністративної відповідальності минули, а також з огляду на незначні суми штрафів (510-1700 грн.), Намагатися привернути керівника до адміністративної відповідальності марно.

- Сама вагома причина - у разі порушення кримінальної справи (якщо підприємство раніше не виплатить заборгованість - що, перш за все, на користь керівника), у керівника (оскільки саме він несе відповідальність за виплату зарплати і буде залучатися до кримінальної відповідальності) є можливість звільнення від кримінальної відповідальності, якщо він до притягнення до цієї відповідальності повністю погасить заборгованість із зарплати.

Таким чином, для досягнення максимального результату необхідно діяти в усіх напрямках (виконавчій службі, інспекції з охорони праці та прокуратурі) і, як правило саме звернення до прокуратури дає найбільший результат, оскільки це пов'язано з притягненням до кримінальної відповідальності.

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад