Як визначити собі ціну

Як визначити собі ціну

Питання заробітної плати актуальне завжди, причому, як для претендентів, так і для наймачів. Проте нині, в період економічної нестабільності, ціна питання стає наріжним каменем у взаєминах працедавця і співробітника. Як же зорієнтуватися у всьому різноманітті пропозицій, що існують на ринку? Статистичні дослідження показують, що в більшості випадків, знаходячись в процесі працевлаштування і вибираючи між декількома фірмами, претенденти віддають перевагу тому наймачеві, який запропонує велику компенсацію за право користуватися знаннями і уміннями майбутнього працівника. Ще зовсім недавно процес підбору персоналу нагадував свого роду аукціон: кожна організація прагнула виторгувати право мати в штаті того або іншого кандидата, особливо, якщо справа стосувалася рідкісного фахівця. Проте криза і тут внесла свої корективи. Як же зрозуміти, на яку суму можна претендувати в обставинах, що склалися?

Чинники ціноутворення

Перш за все необхідно проаналізувати обстановку, що склалася на ринку праці, зіставити пропозиції наймачів для фахівців у вашій галузі і відповідно до отриманих даних вивести якусь середню цифру. Вона послужить початковою точкою для визначення суми підсумкової компенсації. Потім слід провести ревізію власних сильних і слабких сторін і залежно від цього скорегувати свої зарплатні очікування. В першу чергу варто орієнтуватися на наявність досвіду роботи і наявну кваліфікації. Подумайте, чи відповідають набуті навики посаді, яку ви прагнете зайняти. Також потрібно звернути увагу на тривалість служби в тій чи іншій компанії. Навіть, володіючи необхідними знаннями, «перебіжчик», що змінив за рік п'ять, а то й більше організацій, навряд чи зможе розраховувати на солідний оклад, адже наймачеві невигідно витрачати час і ресурси марно. Професійне або кар'єрне зростання на попередньому місці не тільки дає кандидатові переваги перед рештою претендентів, але і робить його дорожчим фахівцем на кадровому ринку. Особливо наймачі цінують співробітників, що поступово піднімаються службовими сходами в рамках одного підприємства (скажімо, якщо працівник прийшов у фірму на посаду асистента і доріс до начальника відділу). Проте різнопрофільний досвід теж буде безперечним плюсом в резюме, оскільки покаже, що ви вивчили специфіку діяльності різних організацій. Освіта також здатна вплинути на підсумкову зарплату співробітника. Хоча і не завжди престижність інституту є реальним показником кваліфікації фахівця і якості отриманих ним знань, даний чинник нерідко стає вирішальним при виборі на користь того чи іншого кандидата. Саме тому, маючи диплом провідного вузу країни, ви маєте право розраховувати на деяку перевагу як при пошуках відповідного місця, так і при визначенні розміру платні. У виграшному становищі знаходяться і ті, хто може похвалитися свідоцтвами про закінчення декількох вищих учбових закладів, особливо у поєднанні з профільним досвідом роботи. Корисне доповнення до стажу — спеціальні знання і навики. Наприклад, володіння англійською або іншою іноземною мовою збільшує оклад претендента в середньому на 35%. Для різних сфер, як подібні переваги, також можна розглядати уміння користуватися рідкісними комп'ютерними програмами, наявність водійських прав і особистого автомобіля. Нерідко кандидати серед чинників, що дозволяють підвищити їхню вартість на ринку праці, виділяють наявність тих або інших особистісних характеристик. Але для наймача уміння працювати в команді, відповідальність, старанність і стресостійкість є лише додатковими штрихами до портрету претендента, але не підставами для збільшення розміру компенсації.

Типові помилки та їх подолання

Однією з найпоширеніших помилок претендентів на вакантну посаду, які ніяк не можуть визначитися з власною вартістю, стають слова «за домовленістю» в графі резюме, що стосується зарплатних очікувань майбутнього співробітника. Навіть, якщо ви маєте намір подивитися, що вам пропонуватимуть, даний рядок у багато разів зменшить ваші шанси добитися успіху. Пояснюється це небажанням наймачів брати в штат людину, яка сама до ладу не знає, чого хоче. Також помилково приймати за орієнтир попередній оклад, адже умови ринку постійно міняються. Крім того, не варто завищувати свою вартість: це не тільки відштовхне працедавців (адже зараз більшість керівників прагнуть максимально знизити витрати на персонал), але і звузить ваші критерії пошуку лише до заповітної цифри. Адже не виключено, що в якихось організаціях скромну на перший погляд платню з лишком компенсують солідні соцпакет та інші приємні бонуси. Щоб уникнути прикрих помилок, вивчайте ринок праці і розглядайте всі пропозиції, що надходять. При визначенні суми бажаного окладу постарайтеся враховувати такі чинники, як місцерозташування компанії щодо до вашого будинку, її статус, додаткові пільги і компенсації, що надаються службовця. Зорієнтувавшись в обстановці на кадровому ринку, ви зможете зрозуміти діапазон цін, на які маєте право претендувати, і вибрати кращий зі всіх варіантів.

До речі

Психологи, що спеціалізуються на вивченні психології трудових відносин, вважають, що матеріальна незадоволеність людини є набагато частішою причиною зміни місця роботи, ніж решта чинників. В той же час заради солідного окладу середньостатистичний співробітник готовий терпіти нападки з боку начальства і колег. Джерело: www.hrliga.com

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад