Допоможіть дітям обрати професію

Допоможіть дітям обрати професію

Підлітковий вік вашої дитини дуже відповідальний для її подальшого розвитку, становлення. Саме в цей період дитина починає ставати дорослою: визначається у світі цінностей, активно набуває досвіду спілкування, відкриває та стверджує свою унікальну та неповторну особистість. Саме в цьому віці важливо зробити свідомий вибір орієнтирів свого майбутнього. Образ цього бажаного майбутнього повинен стати більш чітким та особистісним. Для цього потрібно визначитися й у виборі професійного напрямку.

Сподіваємось, що надана вам інформація допоможе зорієнтуватися у цій ситуації, зрозуміти, яким чином ви можете допомогти вашій дитині.

1. Спостерігайте за інтересами, здібностями, темпераментом, особливостями пам'яті, уяви сина (дочки), намагайтеся сприяти їхньому розвитку.

2. Разом прислухайтеся до відчуттів, бажань, інтуїції вашої дитини. Прагніть розвивати її професійні інтереси.

3. Підтримуйте дитину (наприклад такими словами:«Знаючи тебе, я упевнений, що ти все зробиш добре», «Ти знаєш, це дуже добре»), будьте уважнішими до неї (цікавтеся її настроєм, станом здоров’я, проявляйте турботу про її потреби), висловлюйте їй готовність допомогти з різних питань, прагніть виражати упевненість в її силах, не лякайте провалом, а навпаки додавайте їй впевненості на шляху до поставленої мети.

4. Визначте професійний напрямок або декілька професій, які подобаються дитині, до яких є потяг. Чи існують принципові можливості успішного освоєння та працевлаштування за ними?

5. Розвивайте пізнавальні інтереси, заохочуйте дитину, шукайте якнайбільше додаткової інформації про цей напрямок чи професії, знайомте з людьми, які є фахівцями в обраній справі. Якщо ви не поділяєте вибір дитини, то не нав’язуйте свою думку за допомогою емоційного та вольового тиску, регулюйте своє хвилювання і не переносьте його на дитину. Краще спробуйте скласти список суттєвих можливостей, що відкриває обрана професія, та труднощів (високе напруження, ненормований робочий час, значне фізичне навантаження тощо) і допоможіть вашій дитині проаналізувати їх, співвіднести з життєвою метою, очікуваннями, мріями. Спробуйте порівняти, «приміряти» конкретні види діяльності вашій дитині, зважити «плюси» та «мінуси» обраних професій та самостійно прийняти рішення. Цілком можливо, що дитина схилиться до вашої думки.

6. Спробуйте знайти можливість для спостережень дитини за діяльністю спеціалістів або навіть дозвольте спробувати свої сили у виконанні деяких трудових операцій.

7. Визначте фізичні характеристики та психологічні якості, необхідні для кожної з цих професій. Це можна зробити, звернувшись на консультацію до шкільного психолога або спеціаліста центру зайнятості.

8. Разом з дитиною сплануйте кроки досягнення бажаної мети (де здобути професію, які додаткові знання необхідні), продумайте й запасний варіант.

Пам’ятайте, що у такий відповідальний та складний час дитина потребує вашої підтримки, інколи навіть не усвідомлюючи цього. Намагайтеся її зрозуміти, визначте її право на самостійне прийняття рішення та збагатіть інформацією, яка зробить це рішення усвідомленим.

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад