Абетка професій - ЛАНДШАФТНИЙ ДИЗАЙНЕР
Ландшафтний дизайнер - це і художник, і садівник, і архітектор в одній особі. Його задача - декорувати природний простір зеленню, квітами з урахуванням розташування комунікацій, альтанок, колодязів, клумб, дерев, чагарників і т.д. Фахівець працює по чітко розробленому плані, відповідно до проекту. Приклад такого плану роботи: генеральний (концепція, стиль), дендроплан (стінки, доріжки, площадки, дренаж, схема поливу, дерева, чагарник, освітлення....). Ескізи всіх елементів проекту. Відвідування місця роботи. Консультація з замовником, з фахівцями. Виміри. Затвердження проекту, осушення землі, переміщення ґрунту, зміцнення схилів, устрій квітників, поливу, водойм, дренажу, прокладка доріжок, альтанок, композицій з використанням різних природних і штучних матеріалів.
Повинен знати
Матеріалознавство, ґрунтознавство, дендрологію, меліорацію, квітництво, флористику, ландшафтне проектування і будівництво, ботаніку, історію садово-паркового мистецтва, нарисну геометрію, креслення, правила розробки кошторису на реалізацію проекту, малювання, теорію ландшафтного мистецтва, основи архітектури, класичні традиції і стилі, технології, сучасні течії і новинки у світі дизайну і т.п.
Важливі людські якості
• просторове мислення;
• конструкторські здібності;
• креативність;
• художні смак і здібності (композиція, гармонія, пропорції, почуття кольору);
• комунікативні здібності;
• гнучкість мислення;
• самостійність;
• відповідальність;
• реалістичність;
• спритність;
• відповідальність.
Людина-оркестр
Якщо Ви обираєте дану професію, пам'ятайте: вам доведеться бути архітектором, художником, ботаніком, біологом, дендрологом, флористом, хіміком, водопровідником і будівельником в одній особі. Одне тільки перерахування необхідних навичок здатне викликати паніку в будь-якого новачка, але це, виявляється, ще не все! Крім формування альпійських гірок, пергол, рокаріїв, вам треба підбирати за фактурою гранітні камені і рідкі рослини, будувати альтанки, басейни, фонтани, зводити скульптурні споруди, монтувати освітлення. Якщо ж ви збираєтеся трудитися в маленькій фірмі або самостійно, то до вищезгаданого вам доведеться обслуговувати свій бізнес в амплуа бухгалтера і водія. Втім не перешкодить, якщо у вас все-таки будуть компаньйони або помічники, на яких вийде перекласти хоча б частину функцій. Але все рівно в будь-який момент виробнича ситуація здатна зажадати від вас грамотної відповіді на питання «Чи приживеться обрана клієнтом рослина у водойми?» або «Як правильно провести топографічну зйомку ділянки і відвести воду, якщо місцевість сильно заболочена?».
Або уявіть собі, що ви помилилися і неправильно висадили дерева у відкритий ґрунт (підібрали несумісні з кліматом рослини, не так підготували ґрунт). У результаті вони загинули. А гроші вже отримані... Втім, не будемо про сумне.
Саме головне, що необхідно пам'ятати потенційному ландшафтному дизайнерові, - мало бути універсалом високого класу. Треба любити свою справу. І не просто любити, а почувати його тонкощі. Часом людина все робить за наукою, але дерева не приживаються, квіти в'януть, а сформований за всіма правилами пейзаж не радує око. Правда, є чимало прикладів того, як новачок і начебто б повний дилетант створює такий сад, що знаючі люди просто диву даються.
Однак талант талантом, а досвід теж дорогого коштує. В кожного метра свої секрети і рецепти успіху, якими він ніколи не поділиться з конкурентами. Наприклад, в одного майстра газон виходить бездоганно рівним, а в іншого ні. Чому? Виявляється, існує маса нюансів, від яких залежить кінцевий результат: потрібно ідеально очистити площадку, внести придатний ґрунт, дочекатися, поки зійдуть бур'яни, виполоти їх. Але головне - необхідно дати землі вистоятися, відпочити, перш ніж засіювати її газонною травою. Та й від вибору часу для «посівної» теж багато чого залежить.
Необхідні професійні якості:
• любов до всього квітучого і плодоносного;
• художній смак;
• гарна фізична форма;
• загальна освіченість і спеціальні знання;
• бажання постійне учитися;
• золоті руки;
• мобільність;
• контактність і талант продавця;
• уміння працювати в команді.
Природжений художник
Красиву і гармонічну композицію неможливо створити без розвиненої художньої уяви, гарного смаку й уміння малювати. Так що людина з технічним складом розуму навряд чи доб’ється в цій справі серйозних висот.
У ході підготовчої роботи розумний дизайнер обов'язково врахує всі деталі створюваного: як сад буде виглядати навесні і пізньою осінню, який краєвид буде відкриватися з вікон другого поверху будинку, які тіні будуть відкидати на заході дерева, що висаджуються. Альтанка стане не просто стандартною спорудою на дачній ділянці, але місцем, де захочеться помріяти або зізнатися в любові. Навіть площадку для мангалу майстер розрахує з урахуванням троянди вітрів. Одним словом, це мистецтво для справжнього художника!
Втім, як ні бажано фахівцеві вміти добре малювати, все-таки сьогодні мало хто працює олівцем або кистю. Звичайно, генплан, виконаний аквареллю, створить на клієнта незгладиме враження. Однак комп'ютерний проект куди практичніше: в будь-який момент на картинці можна забрати зайве дерево або перетягнути в інше місце лазневий зруб. Тривимірна модель комп'ютерної програми (3D-моделювання) дуже наочна і доступна для творчих перетворень.
Як це відбувається
Усе починається з виїзду на місце. Після оцінки обсягу майбутньої роботи і докладного обговорення із замовником деталей починається підготовчий етап. На даній стадії розробляють комп'ютерний дизайн-макет майбутнього ландшафту, оцінюють схему комунікацій, закуповують необхідні матеріали. Далі ідуть проміри, топографічна зйомка, розробка концепції озеленення і... нескінченні узгодження з клієнтом і колегами.
От що розповідає Євгеній - ландшафтний дизайнер із шестирічним стажем: «В перший раз з’явившись на ділянці, далеко не відразу розумієш, який повинен бути кінцевий результат. Іноді шукаєш красиве рішення кілька тижнів. Головне в нашій справі - зберігати смак до творчості і не скотитися до стандартизованої халтури в ім'я грошей. Але, як правило, якщо в тебе за плечима не одна успішна робота, ти із самого початку приблизно знаєш, за що зачепитися. Це як на картині: спочатку художник може промалювати небо або пейзаж на задньому плані, а вже потім приступити до центральних фігур композиції. Так що насамперед створюєш стандартний набір - доріжки, місце для паркингу, галявину для пікніків. Далі розмічаєш зони відпочинку, квітники, декоративні альтанки. Все робиш поступово, немов заповнюєш простір полотна. Паралельно весь час знаходишся в контакті із замовником. В ідеалі він постійно в курсі роботи і висловлює по ходу свої побажання. Ти відразу втілюєш їх або м'яко відговорюєш його на користь більш гармонічного рішення. В підсумку виходить спільна творчість. Людей, що жорстко заявляють: «Тут посадіть тюльпани, а там - блакитні ялини», майже не буває. Такі звичайно нас просто не запрошують, тому що вважають себе вище будь-яких дизайнерів».
Де готують
Є безліч шляхів оволодіння даною професією. Звичайно, ідеальний варіант - закінчити вуз за однією з таких спеціальностей, як «ландшафтний дизайн», «архітектура», «агрономія», «ботаніка». Але, навіть якщо ви не маєте профільної освіти, але мрієте будувати ландшафти, шлях в дану сферу вам не замовлений. Головне - розуміти: ця робота вимагає постійного самовдосконалення, і після місячних курсів професіоналом ви не станете. Краще вчитися при великих ландшафтних компаніях, де ви зможете долучитися до досвіду метрів і навіть пройти практику.
Дуже корисне стажування за кордоном - там садово паркова культура розвивалася й вдосконалювалася сторіччями, досить згадати типово англійські сільські пейзажі. Майже в кожній країні існують асоціації ландшафтних дизайнерів, що порекомендують коледж або власні курси підвищення кваліфікації.
Скільки платять?
Новачок вправі розраховувати в середньому на 400 500 доларів за проект. Але багато що залежить від обсягу і складності робіт. Деякі великі організації пропонують своїм співробітникам менший оклад і відсоток від замовлень. При великому завантаженні фірми все рівно набігає досить пристойна сума (з врахуванням того, що облагородити одну сотку коштує в середньому 1000 доларів і вище).
Діставши гарну освіту, можна влаштуватися садівником у фірму або до приватної особи (від 400 доларів на місяць), стати флористом-дизайнером (від 500 доларів).
Згодом можна вирости у високооплачуваного «вільного художника» широкого профілю або стати елітним консультантом із спеціальних питань у солідній компанії (дендрологом, ландшафтним проектувальником, технологом). Такі вакансії звичайно відкривають підприємства, що займаються будівництвом котеджів, приватних будинків, і додатково пропонують клієнтам послуги із благоустрою території. «Вільному художникові» бажано мати автомобіль для поїздок на ділянки замовників.
І накінець цікава інформація: кілька років назад британські медики склали рейтинг самих корисних для здоров'я професій. Спеціальності ландшафтного дизайнера і флориста ввійшли в п'ятірку самих сприятливих для душі і тіла людини.
Роздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25200 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...