Як змінилися зарплати українців під час кризи

Згідно з результатами огляду групи Human Capital компанії EY, поточна ситуація в країні вплинула на кадрову політику 25% компаній у першому кварталі 2014 року, і 42% компаній планують зміни в другому кварталі цього року. Зміни стосуються як заробітних плат та чисельності персоналу, так і структурних змін.
Що стосується зарплат, то в більшості компаній вони виплачуються без прив'язки до валюти і до всього - урізаються. Проте, на даний момент зарплатні очікування багатьох фахівців досить гнучкі зважаючи на масові звільнення. Про те, як змінився рівень окладів у Україні, дізнавався UBR.ua.
Прив'язка до валюти
"Зміни відбулися (і продовжують відбуватися) в компаніях, де заробітна плата прив'язана до курсу іноземних валют. Після значного просідання курсу гривні, багато хто з подібних компаній повідомили співробітникам про зниженнях в межах 10-30%", - розповідає старший консультант з рекрутингу Brain Source International Дмитро Шкурко.
У компаніях, де оклади були зафіксовані в гривні, змін практично не відбулося, тільки в деяких зарплати урізані на 10-15%.
І, нарешті, додає експерт, ті компанії, які відчули кризу більше за інших (в силу ринкової кон'юнктури чи свою неготовність до наступу важких часів), домовляються з персоналом про істотну корекцію оплати праці, мова про 30-50%.
"Щоправда, в такому випадку співробітникові може бути запропонований варіант часткової зайнятості, коли одночасно скорочується і заробітна плата і час, який співробітник проводить в офісі", - підкреслив він.
За результатами дослідження кадрового порталу rabota.ua, в 9 з 10 компаній зарплата співробітникам виплачується без прив'язки до іноземної валюти. 9% учасників опитування зазначили, що існує прив'язка їх зарплати до курсу долара, а в 2% випадків - до курсу євро.
Цікаво, що в 19% випадків зарплата з прив'язкою до долара нараховується співробітникам міжнародних компаній, при цьому падіння курсу гривні вплинуло на політику нарахувань зарплат в 27% міжнародних компаній (37% і 32% відповідно відводиться на національних і локальних роботодавців).
В цілому коливання на валютному ринку відбилися на заробітних платах 34% респондентів.
Виплати в доларовому еквіваленті тривають в IT аутсорсингу
"У деяких компаніях існує прив'язка до валюти. Як правило, це компанії з іноземними капіталами, які після кризи 2008 року продовжили індексувати виплати по курсу. Хоча багато транснаціональних корпорацій в той період відмовилися від цієї практики. Так що зараз кількість таких роботодавців невелика . Також продовжуються виплати в доларовому еквіваленті в IT аутсорсингу", - говорить Дмитро Шкурко.
Тимчасові тенденції
Падіння курсу гривні вплинуло на політику нарахування зарплат. За даними rabota.ua, в 73% випадків зміни окладу полягали в його зменшенні, в 5% випадків зміни полягали в підвищенні окладу, а ще в 6% в його перерахунку за поточним курсом. Серед інших варіантів змін називалися затримка виплат та скасування виплат премій і бонусів.
Тим не менше, всі зміни, як правило, подаються як тимчасові, "поки на квартал" або "поки до осені, а там подивимося", оскільки власники бізнесу все-таки сподіваються на стабілізацію.
"Ми поки не бачимо зміни на рівні політик, найчастіше мова йде про "тимчасові періоди". Або відбувається оптимізація чисельності персоналу", - зазначає експерт.

www.ubr.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад