Яким податком можна замінити ПДВ?
Одне з важливих рішень, які треба ухвалити за цей період, – доля податку на додану вартість і введення в Україні податку з обороту. Пан Клименко каже, що міністерство «однозначно рухатиметься у напрямі» цього податку.
Питання в тому, чи правильно обраний цей напрям. За замовленням Міністерства доходів Інститут економічних досліджень і політичних консультацій спільно з Німецькою консультативною групою підготував дослідження про те, чи зможе впровадження замість ПДВ іншого посереднього податку принести користь Україні. Експерти вважають, що ні. Чому?
Привід для претензій
Камені у бік ПДВ летять не уперше, і далеко не випадково. Податок на додану вартість – ключовий для доходів бюджету. У 2013 році він повинен забезпечити 42% надходжень держбюджету України – це 154 млрд. грн. Ще 22,4 млрд. грн. Кабмін отримав би, якби не пільги зі сплати ПДВ – у таку суму оцінює Міністерство фінансів втрати бюджету від існування пільг у 2013-му.
Але податок дуже складний в адмініструванні і створює великий простір для оптимізаційних схем. За різними оцінками, через ухилення від сплати цього податку бюджет України недоотримує до 25% від чистих надходжень по ПДВ, в країнах ЄС ця цифра в середньому складає лише 10%, кажуть автори дослідження.
До того ж, щоб уникнути подвійного оподаткування, експорт з України обкладається нульовою ставкою ПДВ – адже потім підприємства платять цей податок і в країні ввезення товару. Але на ділі вони все ж сплачують податок у нашій країні, а потім отримують відшкодування ПДВ з бюджету. Це також створює простір для зловживань – причому з обох боків.
Тому ідея відмовитися від ПДВ і замінити його на інший податок з'являлася вже не раз. Ще в 2005 році Мінфін розробив три сценарії заміни податку, відзначає глава Академії фінансового управління при Мінфіні Тетяна Єфименко.
Але основних варіантів заміни і тоді, і зараз було два: податок на споживання і податок з обігу.
Обіг споживання
Класичний податок на споживання, у вигляді податку з продажів, вже багато років існує в Сполучених Штатах. Економісти з Інституту економічних досліджень вважають, що якщо і пробувати замінити ПДВ, то саме на загальний податок з (роздрібних) продажів. Джерело, близьке до керівництва Міністерства доходів, каже, що ідею впровадження такого податку в Україні вже розглядають.
Головний аргумент на користь податку з продажів – простота його збору. Адже платити податок повинен кінцевий продавець. До того ж економічна теорія свідчить: якщо обидва податки – податок з продажів і ПДВ – збираються ідеально, то вони забезпечують і рівні надходження до бюджету, пояснюють у своєму звіті економісти Олександра Бетлій, Рікардо Джуччі і Роберт Кірхнер. База для двох податків одна й та сама: кінцеве споживання товарів і послуг. Але це – в теорії. На практиці не обходиться без проблем.
Коли про введення в Україні податку з продажів замислилися в середині нульових, розробники зіткнулися з проблемою, як точно кваліфікувати кінцевого споживача, приміром, при продажі квітів? Якщо не розібратися, платити податок можна двічі – і при продажі роздрібному покупцеві, і при продажі приватникам, що продають квіти в рундуках. «Диявол – у дрібницях, і ці дрібниці здатні обернути у шкоду будь-який хороший почин», – підкреслює Тетяна Єфименко.
До того ж менше ухиляються, як правило, від податку з продажів, але і надходжень до бюджету він по факту дає також менше. Податок з продажів рідко в якій країні перевищує 10% – при більшій ставці бізнес починає поголовно йти в тінь, констатує Олександра Бетлій з Інституту економічних досліджень. Але ефективна ставка ПДВ в Україні (тобто різниця між сплатою і поверненням ПДВ) зараз вища. Отже, якщо замість ПДВ ввести в Україні податок з продажів у розмірі 10%, то бюджет недоотримає як мінімум 15 млрд. грн.
Другий варіант – податок з обігу. Влітку 2012 року податківці навіть змогли озвучити конкретні ставки – 2% з операцій. Як і податок з продажів, збирати податок з обігу значно простіше, ніж ПДВ, – просто «узявши» відсоток від обсягу реалізації у підприємства. Податок з обігу дозволить перекрити податкові ями, вважає Олександр Клименко.
Але чи врятує це бюджет – запитання. Якщо ставка податку буде 2%, то надходження до бюджету складуть 4,9% ВВП. При ставці 7% – 16,8% ВВП, підрахували Бетлій, Джуччі і Кірхнер. Але ставка податку з обігу в 7% надмірно висока і просто недозволена для економіки, вважають вони. Якщо ж поставити її на прийнятному рівні в 2%, втрати для бюджету будуть чутливими (ПДВ в 2011 році забезпечував 10% ВВП).
До того ж оподатковується кожен етап виробництва і обігу продукції. У результаті, чим менше ланок у виробничому ланцюзі – тим вигідніше робота. А це ніяк не сприяє вузькопрофільним виробництвам, упевнена пані Єфименко. «Кумулятивний ефект податку з обігу тим більший, чим більше перепродається конкретний товар. Отже, уряд оподатковує не лише його додану вартість, але і витрати, понесені на його виробництво і реалізацію», – кажуть у своєму звіті економісти.
Знайти вихід і в цій ситуації можна. У 2005-му Кабмін розглядав три різні ставки податку з обігу для виробництв з різним рівнем переробки продукції: 3% – для «чорних» заготівель, 5% – для продукції з одним переділом і 7% – для кінцевої стадії. «Такі ставки замінили б ПДВ за обсягом надходжень, і при цьому забезпечили б диференційований підхід до сплати податків для виробництв із різним рівнем доданої вартості», – пояснює фахівець. Хоча за останні 8 років структура економіки сильно змінилася, тобто для розрахунку розміру ставок треба проводити нові дослідження – і виносити їх на обговорення з бізнесом, обумовлює пані Єфименко.
«За сучасних тіньових обігів, можливо, такий податок і міг би використовуватися певний період часу у складі антикризових заходів», – припускає вона. Але тоді виникає питання про ефективність і легкість адміністрування податку. У 2005 році в міністерствах не змогли дати гарантії, що вона буде досягнута. Не кажучи вже про те, що заміна податку приведе до ускладнень у міжнародній торгівлі. На листопад 2011 року лише в 11 країнах і 9 територіях у світі не було ПДВ.
Третій шлях
У глави Міністерства доходів і зборів Олександра Клименка – свій рецепт: він пропонує одночасний збір ПДВ і податку з обігу. Саме такий «священний союз» найкраще дозволить перекрити податкові ями в економіці. Зараз при Міндоходів над цією ідеєю працюють відразу дві команди консультантів – з «Ernst&Young» і «PwC».
Прецедентів подібних рішень у світі ще немає, констатує пані Бетлій. Тетяну Єфименко бентежить не це: «Будь-яка новація – це добре, адже вона дозволяє рухатися далі. Питання в тому, чого цією новацією хочуть добитися. Одночасний збір двох податків можливий, але для цього необхідно врахувати усі нюанси і тонкощі, інакше адміністрування податків стане занадто великим навантаженням для бізнесу і ніяк не сприятиме поліпшенню ситуації зі сплатою податків».
Економісти з Інституту економічних досліджень і політичних консультацій вважають, що оптимальний податок для країни – все ж ПДВ. Тим паче, що ефект від збору податку в Україні досить високий, навіть у порівнянні з країнами Євросоюзу. Якщо в Україні у 2011 році надходження ПДВ складали 10% ВВП України, у країнах ЄС це в середньому 7,1%, йдеться в звіті. Пані Єфименко відзначає, що третьою альтернативою ПДВ може бути реверсивний порядок сплати цього податку – коли розраховувати і платити збір повинні не продавці, а покупці. У Росії так вже сплачують ПДВ у будівельній і деревообробній галузях. В Україні свого часу розглядали його введення при продажу металобрухту.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
18688
15016
345
57
283
23
315
54
656
240
311
36
302
48
296
34
282
57
283
55
270
10
274
22
280
27
382
121
289
13
297
27
273
19
499
223
264
11
278
35
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата у Львові та області складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 25000 грн.
Jobs.lviv.ua
- 10358 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...